April 1, 2021, 9:31 p.m.
12. Koliko sam ja razumio snimci koje je napravio Peđa su trebali da posluže kao svojevrstan promotivni materijal, nešto što ste predstavili PGP RTB, jednom od najvećih muzičkih izdavača u Jugoslaviji. S njima ste imali pregovore za izdavanje ploče. Kako je došlo do tih pregovora? Da li su oni vas kontaktirali? Kakvi su bili uslovi s njihove strane? Da li znaš zašto su na kraju odlučili da ipak ne objave vašu ploču?
Kontakti sa izdavačkom kućom PGP RTB su se dobro odvijali i već smo bili sigurni da dobijamo ploču. Međutim, tokom zadnjeg susreta sve je propalo (ne bih da zalazim u sitnice od par hiljada Deutsche maraka). Ja sam reagovao tako što sam jednostavno digao ruke i od grupe i od muzike...rasturilismo se.
Nisam imao više želje da radim autorsku muziku, pa sam se nakon kraćeg ubeđivanja sa Aleksom (Fleke, Plišane mačke, Dead Karrington) pridružio "Karringtonima" i ludo smo se zabavljali (u to vreme sam kupio svoj prvi sempler Ensoniq Mirage. Medicinski je svakog petka bio prepun. Svirka je kretala od 23h do ranih jutarnjih časova i svirali su se Stones-i, Bowie, Iggy Pop, Lou Reed, Ramones, Clash i ostali klasici. Nakon nekog vremena sva ova žestoka svirka je uticala na mene tako da su po glavi počele da mi se vrzmaju neke ideje. 1988. iznajmio sam opet Tascama, okupio Srdu, Gaxa, Malog Savu (Fleke) i po prvi put u grupi RB ubacio gitaru. Interesovala me je kombinacija gitara i semplova. Pesme sam prilagodio glasu Velikog Save (Fleke), međutim on ih nikada nije snimio i ostale su samo radne verzije (12 pesama) sa mojim glasom i moje nezadovoljstvo projektom. Posle nekog vremena je Petar Usurević (Agnus Dei) otpevao pet pesama i malo smo izvadili stvar.
13. Neki od synth bendova toga vremena (Videosex, Denis & Denis) postaju veliki mainstream pop bendovi. Mnogi drugi bendovi sličnog izražaja poput Data, Tužne uši, Ogledala dobivaju mnogo manje podrške i rijetki izdaju ploče. Kako gledaš na tu situaciju? Da li si bio razočaran što niste uspjeli da objavite ploču 1987.?
Mnogo sam bio razočran. Hteo sam čak da prestanem da se bavim muzikom,ali posle nekog vremena vratio sam se sa malo drugačijim idejama (nisam izdržao). Sva ta dešavanja tj. razočarenja su me gurala da se menjam i usavršavam, tako da sam do danas ostao u muzici i zvuku i što je najbitnije živim od toga i živim za to.
14. Nakon prestanka rada Romantičnih boja ti si imao solo bend koji se zvao Pasivni posmatrači prirode s kojim si izdao jednu kasetu. Kako dolazi do formiranja tog projekta?
Devedesetih sam pokušao da spojim punk sa elektronikom (oduvek sam voleo DAF). Tako su i nastali "Pasivni posmatrači prirode (PPP)" koji su iza sebe ostavili jedan mini album "Intro" za izdavačku kuću "Dom". PPP nisam smatrao pravom grupom. Oni su bili više potreba da izbacim sve ono što se nagomilavalo u meni, a u tome sam imao pomoć svojih prijatelja Điđe i Krase (Arnold Layn). Album "Intro" (zato je tako nazvan) je trebalo da bude uvod u punu verziju albuma sledeće godine. Na tom albumu se nalazilo nekoliko instrumentalnih verzija pesama koje su trebale da se pojave sledece godine na full albumu. Taj album je trebao da bude duplo duži, ali do toga nije došlo zbog inflacija, devalvacija i ratova.
Sledećih nekoliko godina sam se družio sa Cepijem, Krasom, Mimom, Điđom i Markizom (Arnold Layn & Alhemija) i 1994 nam izlazi album "Land Ho" za "ITV Melomarket". Ovo druženje se nastavilo do današnjih dana i jos jednim albumom (2018) "Jednom nogom u grobu" za "Rnr Records".
Početak devedesetih je veoma bitan za moje bavljenje muzikom. Tada sam nabavio svoj prvi "Atari STE" i postao sam "sam sebi dovoljan”. Posle par godina kupujem "Atari Falcona" i tada mi se otvara sasvim novi svet- mogao sam kući da radim audio na 8 stereo tj. 16 mono kanala i sve to lepo da sinhronizujem sa midi kanalima. Mojoj sreći nije bilo kraja.
PPP album “Elektro-etno (1995)” nije izdat, jer nije bilo svrhe u onim ludim godinama, a radio sam jer mi se moglo. Osnova ove zbirke pesama je sakupljački rad Prof.Dr Dimitrija Golemovića, tadašnjeg šefa katedre za etno muzikologiju na FMU-u u Beogradu. Pesme su nastale obrnutim postupkom tj. korišćen je snimak (sa terena) etno instrumenata i glasova, pa je onda rađena sinhronizacija i stvaranje muzike i aranžmana i sve to na Atari Falconu.
2015. po nagovoru mog kuma Cepija (Arnold Layn) ponovo sam prošao ovaj materijal, dosvirao, pročistio, malo prearanžirao, masterizovao i uradeo još par novih pesama, normalno, u skladu sa vremenom i tehnikom. I eto opet "Pasivnih posmatrača prirode" (Cepi, Krasa i ja), ali ovog puta se projekat zove "Obredne narodne pesme". Objavljene su četri pesme na dve kompilacije "Outerbass Recordsa" "Mad Audio Scientists vol.1 i vol.2”, ali album kao celina nije objavljen. 2017. smo održali multimedijalni koncert u okviru Nishvil jazz festivala.
15. Čime se danas baviš? Da li radiš muziku? Da li se još baviš studijskim radom?
Od devedesetih tj. od nabavke prvog kompjutera pa do današnjih dana svoje slobodno vreme koristim za rad na instrumentalnoj muzici "Romantic Colors - Music for movies and games”. Do sada sam finalizovao preko 100 tema. Ponekad iskoristim nešto iz svog muzičkog fonda za neki film ili reklamu, ali uglavnom ih ljubomorno čuvam.
Inače profesionalno se bavim obradom zvuka, izradom radio i TV reklama, prezentacija, dokumentarnih filmova, komponovanjem, aranžiranjem i masterizacijom zvuka.
Od opreme posedujem:
PC-i, MacBook Air, Atari Falcon, iPad 2, iPad Air 2, Alesis IO Dock II, Arturia Audiofuse, Focusrite Scarlett 8i6 3rd Gen, iConnectMIDI4+, Akai Advance 61, NI MT32, Ensoniq Mirage, Korg M1, Korg Radias, Roland SC88 Pro, Roland Integra 7.
16. Ko je ‘stari dobri Alex”?
Sto se tiče "starog dobrog mistika Alexa" ne znam tačno na koga je mislio Peđa kada je pisao "Mi plačemo" i nikada ga nisam ni pitao. Ja sam uvek u svojoj glavi video našeg dobrog prijatelja Alexa (Fleke) iza tog šanka.
17. Hvala mnogo na izdvojenom vremenu i na nezaboravnoj muzici koju si nam ostavio. Sve najbolje.